پیرو دوره‌های آموزشی برگزار شده در رابطه با سامانه جامع تجارت ایران و لزوم توجه به خدمات ثبتی در سامانه مزبور، تفاهم نامه‌ای در جهت ارائه این خدمات با شرکت آرکا رهرو افق نوین، منعقد شده است. جهت دریافت خدمات بیشتر فرم زیر را تکمیل نمایید.

دبیرخانه اتحادیه تولید و صادرات نساجی و پوشاک ایران

021-88921493

خانم رضایی

آموزش گام به گام سامانه جامع تجارت ایران

مشاورین و متخصصین آرون سیستم در تمامی مراحل تجارت همراه شما هستند

برای دریافت خدمات بیشتر از آرون سیستم فیلدهای مشخص شده را تکمیل و منتظر تماس کارشناس آموزش سامنه جامع تجارت باشید. بیاد داشته باشید قبل از ثبت نهایی درخواست حتما توضیح لازم در مورد رشته فعالیت خود را درج کنید.
[html5_video id=8569]

اخذ پروانه بهره‌برداری و پروانه کسب

044-33481339

ثبت شرکت و ثبت تغییرات

044-33488469

توجه: حتما از مرور گر فایر فاکس یا گوگل کروم استفاده شود و به هیچ وجه از اینترنت اکسپلورر استفاده نشود. از قسمت سمت چپ و بالای صفحه، گزینه “ثبت‌نام” را انتخاب کنید. در صورتي که در سامانه از قبل عضویت دارید، گزینه “در سامانه ثبت از قبل عضویت دارم” و در غیر این صورت، گزینه “در سامانه ثبت عضویت ندارم”  را انتخاب نمایید.

 

سامانه جامه تجارت ایران چیست؟

در راستای قانون بهبود مستمر فضای کسب و کار (ماده 8) و قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز (مواد 6 و 13) تهیه، اجرا و بهره برداری از سامانه‌های زیر با شرح وظایف مقرر در آیین‌نامه‌های مرتبط، بر عهده مرکز توسعه تجارت الکترونیکی به عنوان یکی از سازمان‌های تابعه، وزارت صنعت، معدن و تجارت قرار گرفته است.

سامانه جامع تجارت سامانه یکپارچه سازی و نظارت بر فرآیند تجارت (با هدف ایجاد یک سامانه واحد) برای بازرگانان در حوزه تجارت خارجی و فعالان اقتصادی در حوزه تجارت داخلي طراحی شده است. سامانه جامع تجارت انجام مبادلات تجاری را به سمت مبادی قانونی هدایت کرده و پدیده قاچاق کالا را کاهش داده است.

ثبت نام در سامانه جامع تجارت ایران

جهت ثبت نام در سامانه جامع تجارت ایران، می‌بایست وارد سامانه www.ntsw.ir شوید.

 

سامانه جامع تجارت از دو بخش تجارت خارجی و تجارت داخلي تشکیل شده است و بخش تجارت خارجی شامل عمليات واردات، صادرات و ترانزیت می‌باشد که در راستای راهنمایی و آموزش بازرگانان در این سند، گام‌های عملیات واردات تجارت خارجی که تا حدی ترتیبی هستند شرح داده شده است.

تذکر: اگر در هنگام ثبت نام، کاربر نتوانست با گزینه عضو ثبتارش هستم وارد شود می‌تواند گزینه دوم یعنی عضو ثبتارش نيستم را انتخاب و ثبت نام کند.

پس از ورود فرم ثبت نام به شما نمایش داده خواهد شد در صورتی که عضو سامانه باشید می‌توانيد با وارد نمودن کد ملی و رمز عبور خود در سامانه ثبتارش، اطلاعات خود را به صورت تکمیل شده در فرم ثبتنام مشاهده نموده و نسبت به ویرایش آن اقدام کنید.

 

.1

صنعتی و تولیدی

The languages differ in their grammar, pronunciation words.

.2

معدنی و بازرگانی

Nam libero tempore, cum soluta nobis est eligendi optio cumque.

.3

چتر حمایتی کسب و کارها

On the other hand, we denounce righteous indignation men.

مدارک لازم برای ثبت نام سامانه جامع تجارت

در فاز اول راه اندازی سامانه تمامی کاربران می‌توانند بدون استفاده از توکن اقدام به ثبت نام نمایند.

– سپس اطلاعات هویتی خود را وارد نمایید. این اطلاعات هویتی، به صورت سیستمی و برخط از سامانه “سازمان ثبت احوال” استعلام میگردد لذا در وارد کردن اطلاعات صحیح و معتبر دقت کنید.

 • طراحی بدون عنوان کد پستی محل سکونت
 • طراحی بدون عنوان ایمیل فعال فرد متقاضی
 • طراحی بدون عنوان عکس پرسنلی کمتر 200 کیلوبایت
 • طراحی بدون عنوان کد ملی و تاریخ تولد
 • طراحی بدون عنوان تلفن همراه مطابق با کد ملی شخص تاجر
 • طراحی بدون عنوان تلفن ثابت منزل به همراه پیش شماره

من صندوق پیام هستم برای تغییر این متن روی دکمه ویرایش کلیک کنید.

نکات مهم ثبت نام سامانه جامع تجارت

نحوه انتخاب تاریخ تولد: با انتخاب گزینه تاریخ تولد صفحه تقویم باز می شود که روز ها ماه جاری در آن نمایش داده میشود. با دوبار کليک کردن بر روی قسمت بالای تقویم (بخش شامل سال و ماه)، امکان انتخاب سال، ماه و روز تولد وجود خواهد داشت.

شماره تلفن همراه معتبر خود را وارد نمایید زیرا از این پس، تمام اطلاعات رسانی‌های مربوطه از طریق این شماره تماس صورت خواهد پذیرفت. این شماره تماس در قسمت بعد اعتبارسنجي خواهد شد.

تذکر: منظور از شماره همراه معتبر، شماره‌ای است که متعلق به خود شخص و یا شخص مدیر عامل بوده و با کد ملی ایشان تطابق داشته باشد.

برای دریافت مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید

تمامی این بخش‌ها در ارتباط با تجارت در سطح بین الملل هستند و پیش از وجود داشتن سامانه تجارت ایران تمامی کار‌ها نیز به هم مرتبط بودند فقط تنها تفاوتی که در این بین وجود دارد این است که با وجود سامانه جامع تجارت ایران تمامی این اقدامات یک‌پارچه و پیوسته شده‌اند که با مراجعه به یک سامانه می‌توان تمامی مراحل را به سادگی انجام داد هم‌چنین نظارت بر هر کدام از فعالیت‌ها آسان‎تر شده است و فساد‌های اقتصادی در این نوع فعالیت‌ها بسیار کاهش یافته و شفاف سازی در تمامی قوانین و مقررات وجود دارد، هم‌چنین باعث صرفه جویی در زمان و افزایش سرعت مکاتبات لازم و بین سازمانی گشته است.

مزایای سامانه جامع تجارت ایران:

 • کاهش هزینه‌ها به دلیل کاهش زمان رفت و آمد و کاهش نیروی انسانی مورد نیاز
 • تسهیل و تسریع انجام امور مربوط به ترخیص کالا‌ها از گمرک و جلوگیری از بروز برخی خسارات‌ها از دیر ترخیص شدن کالا‌های ضروری و سریع الفساد
 • افزایش شفاف سازی مراحل و اقدامات مورد نیاز برای مصرف کنندگان
 • کاهش امکان فساد‌های مالی و اقتصادی
 • اختصاص منابع مالی مورد استفاده در موارد دیگر

چه اشخاصی به ثبت نام سامانه جامع تجارت نیاز دارند؟

 اشخاص حقیقی مثل بازرگانان می‌توانند در این سامانه ثبت نام کنند و کالا‌های مورد نظر خود را به ثبت برسانند. همچنین اقدام به ترخیص کالا به صورت قانونی و تحت نظر ضوابط ذی ربط اقدام کنند.

اگر اشخاص حقوقی در سایت جامع تجارت ایران ثبت نام کنند در این صورت باید شرکت مورد نظر که با عنوان آن ثبت نام کرده‌اند را نیز در سامانه جامع تجارت ثبت و احراز هویت کنند. به این منظور بعد از ثبت نام یکی از اعضای اصلی شرکت مثل مدیر عامل یا رییس شرکت باید از صفحه کاربری در سامانه اقدامات زیر را به منظور ثبت شرکت و احراز هویت آن انجام داد.

ابتدا باید از قسمت نوار ابزار و عملیات پایه گزینه ثبت شرکت را انتخاب کرد سپس فرم اطلاعات شرکت که شامل اطلاعات زیر است تکمیل کرد:

 • شناسه فنی
 • نام شرکت
 • شماره ثبت
 • تاریخ ثبت
 • کد پستی

ثبت اطلاعاتی همچون تلفن و پست الکترونیکی و عکس اجباری نیست.

درصورتی که اطلاعات شرکت و شماره و تاریخ ثبت تایید شود در این صورت پیامکی مبنی بر پذیرفته شدن آن‌ها و ثبت شرکت برای شماره تلفن ثبت شده در مرحله اول ارسال می‌شود.

سپس باید اقدام به بارگذاری صلاحیت‌ها کرد که یکی از مهم‌ترین آن‌ها داشتن کارت بازرگانی است. کارت بازرگانی مختص بازرگانان حقیقی یا حقوقی است که باید آن را از اتاق بازرگانی دریافت کنند، که تنها با داشتن آن و کد عضویت بازرگانی امکان ثبت سفارش برای ترخیص کالا وجود دارد. در صورتی که فرد کارت بازرگانی نداشته باشد یا مدت زمان عضویت به اتمام رسیده باشد در این صورت انجام فعالیت های ثبت سفارش و ترخیص کالا برای او محدود می‌شود.

جمع بندی

ثبت نام در سامانه جامع تجارت ایران یکی از اولین و مهم‌ترین اقدامات به منظور ثبت سفارش واردات و هم‌چنین ترخیص کالا به شمار می‌رود. اشخاص حقیقی و حقوقی می‌توانند نسبت به ثبت نام در آن اقدام کنند و با تکمیل مشخصات مورد نیاز صفحه کاربری برای فرد ایجاد می‌شود. در این مقاله به بررسی مراحل ثبت نام به صورت تصویری پرداختیم.