یادداشت‌ها

برندسازی؛گام مهم در رونق اقتصادی

اختای طاهری

برند و برندسازی سال‌هاست که گامی مهم در بخش بازاریابی و افزایش فروش محصولات در سراسر جهان به شمار می‌رود. هویت یک برند و احساسی که برای مشتری و مصرف کنندگان ایجاد می‌کند، بلاشک ارزشمند‌ترین بخشی از دارائی یک کسب و کار و صنعت به شمار می‌رود.

در زندگی روزمره همه ما کم و بیش در انتخاب‌ها و خرید‌ها از برند‌هایی که تصور ذهنی و یا تجربه مصرف مناسبی برایمان ایجاد کرده‌اند، استقبال کرده و همواره این اقلام در سبد خرید خانواده‌ها جایگاه ویژه‌ای دارند.

برند، یک حس تجربی و درک مشتری از اهمیت کالا

هویت برند (Brand Identity) در اصل همان حسی است که تمایل دارد افراد در تعامل با برند آن را تجربه کنند و این می‌تواند برگرفته از منابع متعددی باشد. بیشتر افراد تنها یک «لوگو» یا «آرم تجاری» را بعنوان برند و هویت برند می‌شناسند، درحالی‌که برند یک حس تجربی و درک مشتری از اهمیت کالا است که به مرور زمان باعث رونق و ارزش یافتن آن شده است.

به مثال‌های فراوانی در این زمینه می‌توان اشاره کرد؛ مخاطبین با شنیدن نام برند های معتبر ایرانی «oyaz» و یا «تاتائو» همواره حس کیفیت و اعتماد را تجربه خواهند کرد و با شنیدن نام «کالای ساخت چین» حس عدم اعتماد به کارایی بلند مدت را در ذهن تداعی میکنند.

تولد یا شکل‌گیری هویت برند

صنایع برتر ایرانی نیز در سال‌های اخیر با اتکا به دانش بازاریابی و بررسی مشتریان بالقوه خود توانسته‌اند هویت و زمینه احساسی ارزشمندی را برای خود کسب کنند. هر ایرانی با شنیدن نام «گلرنگ» حس پاکیزگی؛ «بوتان» حس گرما و «هاکوپیان» حس لوکس بودن را تجربه می‌کند.

مولفه‌های مهم انتخاب

همانطور که اشاره شد منابع متعددی برای تولد یا شکل‌گیری هویت برند دخیل هستند، پتانسیل منطقه‌ای محصول یکی از تاثیرگذارترین منابع در این بخش است. این گزینه می‌تواند مبدا تولید و یا دانش محصول بوده و ارتباط ناگسستنی با جذابیت‌های منطقه را برقرار کند و همچنین بیش از هر ابزاری کمک حال افزایش فروش محصول باشد.

در فرهنگ آمیانه جامعه ما تجربه‌هایی در این زمینه وجود دارد؛ خودروی آلمانی، عطر فرانسوی، ساعت سوئیسی، تلویزیون ژاپنی، فرش ایرانی، گز اصفهان، زعفران مشهد، باقلوای یزد، کفش تبریز، عرقیات ارومیه و … نمونه‌هایی هستند که حس قدرت و برتری را در ذهن ایجاد می‌کنند و هرگونه تناقض می‌تواند تاثیرگذار در بازار فروش محصول باشد.

همه ما می‌دانیم کالاهای دیجیتال با برند ژاپنی موجود در بازار ساخت چین؛ کفش‌های برند آلمانی و آمریکایی ساخت تایوان و حتی برخی مدل‌های خودروی مطرح و لوکسی همچون «مرسدس بنز» همچون کلاس E در سال‌های نه چندان دور در «شرکت ایران خودرو» کشورمان مونتاژ و هم اکنون در چین و هند تولید می‌شوند. با این حال هیچ‌کدام تاثیرگذار بر اصالت و حس اعتماد ایجاد شده در خریدار و مصرف کننده نهایی کالا ایجاد نمی‌کند و همچنان مهم‌ترین مولفه انتخاب برای مشتری می‌باشد.

بازار رقابت بلقوه در استان آذربایجان غربی

استان آذربایجان‌غربی ظرفیت بالقوه‌ای در حوزه‌های صنعت، معدن، تجارت، گردشگری، اقتصاد، تولید دارد و به هر لحاظی در این بخش‌ها غنی بوده و هم مرز بودن با کشور همسایه ترکیه بر این ظرفیت می‌افزاید که همگی می‌توانند در ساخت هویت برند و ایجاد بازارهای فرامنطقه‌ای و بین المللی کمک حال صنعت تولید و اقتصاد استان باشد.

برای ارتقا هویت برند و ایجاد مزیت رقابتی برخی از محصولات استان می‌توان با توسل به هویت مناطق، فرهنگ‌ها، آئین‌ها، طبیعت بکر و اصالت برخی محصولات همچون محصولات کشاورزی و معدنی؛ احساسی شگرف، متمایز و جذاب را برای مشتریان فرا منطقه‌ای ایجاد کرد.

گام‌های راهگشا در ایجاد هویت برند

  • بازار هدف را تعیین، مخاطبان اصلی خود را شناسائی و در خصوص ارزش‌هایی که برای مشتریان مهم است تحقیق شود.
  • شخصیتی را که انتظار میرود از کسب و کار در ذهن مشتریان ایجاد شود متصور شده و داده‌های لازم را درباره کسب و کار یا فعالیت جمع‌آوری شود.
  • لوگو یا آرم با ساختار گرافیکی مناسب را در راستای موارد فوق انتخاب شود.
  • از برند و لوگوی محافظت قانونی و حقوقی بعمل آید تا زحمات پایمال نشود.
  • مستندسازی شود و با حضور فعال و حرفه‌ای در شبکه‌های مجازی و بازارهای دیجیتال نسبت به ارائه اطلاعات بیشتر در مورد محصول یا خدمات، تبلیغات مناسبی ارائه شود.
  • همواره در خصوص فعالیت مطالعه و اطلاعات و داده ها درباره مشاغل مکمل و مرتبط نیز بروز شود.

در شرایط کسب و کار امروز و رقابت‌های نزدیک صنایع، مشاغل، خدمات و … ؛ برندسازی اساس ضروری برای حیات و یا توسعه کسب‌و‌کارها بشمار می‌آید. مطمعنا در غیر اینصورت، حتی با ایجاد رقابت‌های قیمتی، ارتباطی و کیفی نیز، باید شاهد تصرف بازارمصرف توسط رقبای خارجی باشیم.

ایجاد هویت برند بر پایه یک ایده قوی و یا تجربه حضور در بازار و با در نظر گرفتن تمام ابعاد فنی، حقوقی و ثبتی خواهد توانست اهداف فروش را محقق سازد.

دفتر مرکزی

ارومیه: خیابان برق، برج جواهر طبقه 7 واحد 2

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *